if ( function_exists( 'wp_body_open' ) ) { wp_body_open(); } ?>
Marcin Zwierzchowski

Kulturalny Człowiek

Powrót na Księżyc

Nauka i science fiction od zawsze były ze sobą niezwykle silnie związane. Literatura czy kino SF z definicji przyglądają się rozwojowi nauki i czerpią z niej inspirację. Jeżeli jednak chcieć inaczej opisać tę relację, można powiedzieć, że SF i nauka idą razem do przodu, trzymając się za ręce – raz prowadzi jedno, raz drugie, chwyt jest jednak mocny, a w ostatnich latach wręcz się zacieśnia.

Powszechną praktyką jest już zatrudnianie twórców fantastyki naukowej jako konsultantów w tak zwanym foresighcie biznesowym, czyli budowaniu modeli przyszłości na określonych polach, by firmy mogły lepiej planować długofalowe działania. Robią to takie potęgi, jak Nike, Ford czy Boeing, a ostatnio głośno było o ruchu francuskiego wojska, które ogłosiło plany zatrudnienia czworga-pięciorga twórców fantastyki naukowej. Zadaniem tak zwanej Red Team ma być obmyślanie możliwych przyszłych zagrożeń, co pozwoli wojskowym być gotowym na najróżniejsze scenariusze.

Twórcy oferują w takim układzie biznesowi i rządom nie swoje zdolności „wróżbiarskie”, ale inspirację – tak jak choćby „Star Trek” nie „przewidział” telefonów komórkowych czy wideokonferencji, a „Raport mniejszości” interfejsów sterowanych ruchem dłoni, ale raczej przyszli wynalazcy obejrzeli te dzieła i postanowili spróbować wcielić w życie to, co zobaczyli.

PEŁEN ARTYKUŁ MOŻNA PRZECZYTAĆ W SERWISIE LUBIMYCZYTAC.PL

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2022 Marcin Zwierzchowski

Theme by Anders Norén