Zaczęło się od trylogii science fiction „Wspomnienie przeszłości Ziemi” (powieści „Problem trzech ciał”, „Ciemny las”, „Koniec śmierci”), która przyniosła Liu Cixinowi olbrzymią popularność w Chinach. Następnie angielskie wydanie „Problemu…” jako pierwszy przekład w historii uhonorowano prestiżową nagrodą Hugo. Potem był wysokobudżetowy chiński film „Wędrująca Ziemia” na podstawie opowiadania Liu Cixina. I wreszcie „Odzyskanie czasu” Baoshu, czyli fan fiction do oryginalnej trylogii, które zyskało akceptację Liu i jego wydawcy i zostało opublikowane jako oficjalna część serii „Wspomnienie przeszłości Ziemi”.
Baoshu napisał tak zwany paraquel, czyli historię ściśle związaną z fabułą oryginału, ale rozgrywającą się i „obok” niej, jak i kontynuującą niektóre wątki. „Odzyskanie…” stanowi uzupełnienie i rozwinięcie fabuł Liu Cixina – twórcze, bo wznoszące tę i tak już pisaną z olbrzymim rozmachem kosmiczną opowieść na wyższy poziom. Baoshu czyni u siebie kosmos wielką szachownicą, areną rozgrywki między istotami przekraczającymi nasze pojęcie, dla których czas i przestrzeń to rekwizyty.
Jak u Liu Cixina, i u Baoshu dostajemy fantastykę naukową z olbrzymim naciskiem na naukę, gdzie opowieść o kosmicznych starciach głęboko zakorzeniona jest w prawach fizycznych i kosmicznych fenomenach; kojarzy się to z „Flatlandią” Edwina A. Abbotta, gdzie podstawę historii stanowiła matematyka, u Baosu (jak i i Liu) zastąpiona fizyką i astrofizyką. To science fiction w starym stylu, jeszcze z czasów, gdy nazywana była „literaturą inżynierów”, bo mało oferowała jeżeli chodzi o dynamizm i oryginalność fabuły, zachwycając jednak wykorzystaniem nauk ścisłych jako fundamentu opowieści.
Wadą „Odzyskania…” jest całkowita „podległość” tej książki trylogii Liu, co wyraźne jest zwłaszcza na początku powieści, gdy Boashu jeszcze nie wchodzi w pełni na tory własnej historii. Największą zaletę książki stanowi natomiast niezwykła wyobraźnia, która pozwala przekuwać w fabuły są fizykę i jej prawidłowości. Aż chciałby się na lekcjach fizyki pokazywać tak niesamowitą stronę tej nauki.
Baoshu, Odzyskanie czasu, tłum. Jerzy Andrzejewski, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2020, s. 320